Dropshipping a SEO – co musisz wiedzieć, jak zacząć?

Dropshipping a SEO – co musisz wiedzieć, jak zacząć?

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi przenosi swoją działalność biznesową do Internetu, a jednym z popularnych modeli biznesowych jest dropshipping. Zniesławiony przez wielu influencerów, ale ciągle wykorzystywany, polega na sprzedaży produktów przez sklep internetowy, które są wysyłane bezpośrednio przez producenta lub dostawcę do klienta końcowego. Jak każdy model biznesowy, również dropshipping wymaga odpowiedniej strategii marketingowej, a jednym z jej kluczowych elementów jest pozycjonowanie. Dlaczego zatem SEO jest tak ważne dla biznesów działających w modelu dropshipping i jakie koncepcje można zastosować, aby zwiększyć widoczność sklepu internetowego w bezpłatnych wynikach wyszukiwania?

Co to jest dropshipping?

Zanim zajmiemy się związkiem SEO z dropshippingiem, na wstępie powinniśmy wyjaśnić, czym tak naprawdę jest ten model prowadzenia działalności.

Dropshipping polega na sprzedaży produktów online bez utrzymywania jakichkolwiek zapasów w magazynie.

W zasadzie o magazynie nie ma tutaj mowy, bo zwyczajnie nie trzeba go posiadać. Klient składa zamówienie, a dostawca zewnętrzny (np. hurtownia dropshippingu, czy popularne Aliexpress lub Amazon) lub producent je realizuje. Dropshipper działa więc jako pośrednik między nimi i umożliwia zawarcie umowy bez dotykania produktu. Głównym zadaniem dropshippera jest zatem stworzenie sklepu internetowego (a w wielu przypadkach nawet to nie jest konieczne, wystarczy prosta strona informacyjna z formularzem kontaktowym) oraz marketing, czyli rozpromowanie produktów. 

Taki sposób prowadzenia firmy jest tani i obarczony niskim ryzykiem, ponieważ nie trzeba magazynować produktów, ani posiadać ich zapasów. Realnie nie tracimy na wartości towaru, który normalnie musielibyśmy najpierw zakupić. Dodatkowo nie musimy martwić się mijającą datą przydatności do spożycia w kontekście produktów jadalnych, czy datą przydatności do użycia w kwestii tych kosmetycznych. Nie martwi nas kapitał operacyjny, omijamy wiele kosztów, nie zatrudniamy pracowników i nie wysyłamy produktów. Wszystkim może zajmować się dostawca.

SEO w dropshippingu

Czy dropshipping w ogóle potrzebuje SEO? Oczywiście, że tak! W końcu ten model opiera się na stronie informacyjnej bądź sklepie internetowym oferującym produkty, które trzeba wypromować! Dlatego SEO to kluczowy element dropshippingu, ponieważ tak jak w przypadku każdego innego e-commerce, pozycjonowanie pomoże Ci zwiększyć widoczność i wiarygodność sprzedawanych produktów. 

Poza standardową optymalizacją pod SEO dotyczącą praktycznie większości stron internetowych, witryna prowadzona w modelu dropshipping wyróżnia się pewnymi cechami, które wymagają regularnej kontroli ze względu na swoją specyfikę. 

Ze względu na niskie koszty wejścia na rynek dropshippingu, konkurencja jest bardzo duża. Dodatkowo, w zależności od oferowanych produktów, konkurencją stają się również regularne sklepy posiadające magazyn. Aby osiągnąć maksymalne efekty, należy przede wszystkim określić swoją grupę docelową i to do niej kierować reklamę. Wybór fraz kluczowych również zależny jest od tej decyzji. 

W sklepach w modelu dropshipping często zmieniają się produkty w ofercie. W związku z tym, trzeba regularnie aktualizować informacje takie jak opisy produktów, zdjęcia, ceny oraz kontrolować stan linków – czy pojawiają się błędy 404, czy konieczne są przekierowania 301. Aby optymalizacja SEO była skuteczna, konieczne jest dokonywanie regularnych kontroli stanu w indeksie oraz występowania fraz kluczowych. 

Najważniejsze rady optymalizacyjne dla sklepu w modelu dropshipping

Optymalizacja sklepu dropshippingowego pod kątem SEO wymaga zwrócenia uwagi na różne elementy zarówno w budowie strony, jak i czynniki zewnętrzne dotyczące linkowania. Poniżej przedstawiamy jedne z najważniejszych kwestii, ale nie jedyne, na które należy zwrócić uwagę podczas optymalizacji takiej witryny w modelu dropshipping.

  1. Dopasuj odpowiednie frazy kluczowe – potrzebna do tego będzie profesjonalna analiza słów kluczowych nakierowanych na produkty, które sprzedajesz. Frazy te umieszcza się w treściach, np. w opisach produktów, plików graficznych, w meta tagach oraz nagłówkach. Jednym z darmowych narzędzi do badania fraz kluczowych jest np. Planer słów kluczowych Google. Wybór odpowiednich słów kluczowych dla Twojego sklepu w modelu dropshipping jest niezwykle ważny dla celów SEO, jako podstawa wszelkich działań w tym temacie.
  1. Twórz wysokiej jakości UNIKALNE treści – zarówno opisy produktów, jak i kategorii, a dodatkowym atutem będzie regularne umieszczanie tematycznych artykułów. W treściach zamieszczaj frazy kluczowe. Wiele stron dropshippingowych używa gotowych opisów produktów od swoich dostawców (często producentów), co może prowadzić do problemów z duplikacją treści. Ważne jest, aby tworzyć własne, unikalne (nie skopiowane) opisy produktów, które będą opierać się na kluczowych słowach i przyciągną uwagę klientów. Lepiej stworzyć krótszy, ale unikalny tekst, niż opierać się na kopii z innej domeny.
  1. Stwórz atrakcyjne meta tagi, czyli meta title oraz meta description. Meta tagi to najczęściej pierwsza forma interakcji z potencjalnym klientem. To dzięki nim przyciągniesz uwagę, a po umieszczeniu w nich odpowiednich fraz kluczowych, poprawisz pozycje poszczególnych podstron. Umieść w treści tzw. wezwanie do działania (call to action) zachęcające do kliknięcia, jednocześnie pamiętając, aby całość była zrozumiała dla odbiorcy. Meta tagi to skrótowy opis tego, co znajduje się na podstronie, mogą więc być „pierwszym wrażeniem”, które podobno jest najważniejsze!
  1. Zadbaj o szybkość ładowania się strony, szczególnie na urządzeniach mobilnych. Szybkość ma kluczowe znaczenie dla współczynnika konwersji z wyników organicznych. Tak szybko, jak klienci potrafią podejmować decyzję o spontanicznym zakupie, tak samo natychmiast muszą do tego produktu dotrzeć, bez jakichkolwiek przeszkód. Długie ładowanie się strony wzmaga irytację i może spowodować wyjście ze strony, zamiast oczekiwanego zakupu. W modelu dropshipping jest to szczególnie ważne, gdzie zależy nam na wywołaniu w użytkowniku chęci posiadania danego produktu. W tym celu staramy się bazować na jego emocjach, a one mają być przecież jak najlepsze (w domyśle powinien mieć on jak najlepsze skojarzenia). W celu wyodrębnienia, co najbardziej przeszkadza Twojej witrynie w szybszym ładowaniu się, możesz wykonać darmowy test na Google PageSpeed Insight.
  1. Zadbaj o odpowiednią strukturę linków. URLe powinny być czytelne i również zawierać frazy kluczowe. Nazwa produktu bądź kategorii musi znajdować się w strukturze linku. Nie stosujemy rozwiązań typu: domena.pl/ka442.html, a np. domena.pl/okulary-przeciwsloneczne/. To, jak wyglądają linki, również pomaga zrozumieć robotowi wyszukiwarki, co jest zawartością strony, a dalej – odpowiednio ją pozycjonować w wynikach organicznych, tym samym zwiększając crawl budget.
  1. Świetnym sposobem na poszerzenie kanałów dotarcia do Twojego sklepu opartego na dropshippingu, jest wykorzystanie social mediów do promocji towarów. Przed przystąpieniem do działania, koniecznie dowiedz się, jaka jest grupa docelowa, do której kierujesz swój produkt, dzięki temu łatwiej będzie Ci podjąć decyzję o wyborze kanału, np. YouTube, TikTok, Instagram. Dodatkowo tzw. social signals (ang. sygnały społecznościowe) są jednym z elementów znaczących w procesie pozycjonowania, które wzmocnią wyszukiwalność strony. W ramach mediów społecznościowych wykorzystaj również formę promocji poprzez influencerów, którzy na swoich profilach umieszczają linki afiliacyjne. 
  1. W pozycjonowaniu ważna jest również ilość i jakość linków prowadzących do witryny, czyli budowanie zaplecza linkowego. W przypadku modelu dropshipping, gdzie konkurencja jest spora, powinniśmy wybijać się na jej tle i promować u najlepszych. Nie chodzi tutaj wyłącznie o wspomniane wyżej linki afiliacyjne, ale bardziej o promocje w formie artykułów sponsorowanych na portalach tematycznych, powiązanych z branżą. Odpowiednio podlinkowane kategorie produktów niosą nieocenioną pomoc w rozwoju SEO dla Twojej witryny. W budowaniu profilu linków ważna jest długoterminowa strategia, ale jeśli jesteś cierpliwy i konsekwentny, w końcu się to opłaci.

Czy warto inwestować w SEO dla modelu dropshipping?

Istnieje ogrom korzyści płynących z optymalizacji strony internetowej w modelu dropshipping. Dobrze zoptymalizowana witryna może poprawić wiarygodność swoją, jak i marki. Jest to szczególnie ważne w przypadku e-commerce dropshipping, które zazwyczaj mają albo mogą mieć mniejszą kontrolę nad jakością sprzedawanych produktów, ponieważ fizycznie nie mają do nich dostępu. SEO zawsze będzie opłacalną strategią marketingową, ponieważ pozwala kierować reklamy na określone frazy kluczowe, a nawet korzystać z danych demograficznych (patrz pozycjonowanie lokalne) w procesie pozyskiwania klientów. Efekty SEO są długofalowe, ale również wymagają czasem wielomiesięcznej, regularnej optymalizacji i obserwacji ze strony pozycjonera. 

Kasia Cieślik
Specjalistka ds. SEO