Definicja pojęcia - Błąd 404

Błąd 404 (witryna błędu 404, strona błędu 404, nie odnaleziono strony, 404 error, 404 not found) – kod błędu odpowiedzi HTTP, którego pojawienie się na ekranie komputera oznacza, że użytkownik co prawda może skontaktować się z serwerem i wysłać żądanie wyświetlenia konkretnej witryny, jednak serwer albo nie znajduje żądanego pliku albo nie jest skonfigurowany odpowiednio, żeby móc wyświetlić żądane przez użytkownika informacje. Błąd HTTP 404 nie jest tym samym, co komunikat „server not found” w tym przypadku użytkownik nie ma połączenia z serwerem.
Proces wyświetlania strony internetowej przebiega zgodnie z określonym schematem. W uproszczeniu wygląda on następująco: użytkownik wpisuje adres żądanej witryny. Zanim strona zostanie wyświetlona, jego komputer wyśle żądanie danych do serwera, a ten w odpowiedzi prześle nagłówek HTTP. Witryna, która się otworzy, zawiera kod 200. Natomiast pojawienie się jakiegokolwiek błędu poskutkuje pojawieniem się komunikatu 404 error bądź 404 not found. Każda cyfra w kodzie ma określone znaczenie – pierwsza czwórka od lewej określa błąd internauty (np. użytkownik wpisał nieaktualną nazwę witryny), zero jest błędem składnikowym, a ostatnia czwórka od lewej oznacza niemożność wyświetlenia żądanego celu.
Według Google witryna błędu 404 nie ma wpływu na pozycjonowanie stron i nie jest karana, jednak stałe występowanie błędu 404 na stronie jest szkodliwe dla pozycjonowania – choćby z powodu wysokiego współczynnika odrzuceń. Gdy strona pojawia się wysoko w wyszukiwarce i wyświetla się strona błędu 404, zamiast żądanej, użytkownicy szybko będą ją opuszczali.

Sprawdź co to znaczy: