Definicja pojęcia - Depozycjonowanie

Depozycjonowanie (depozycjonowanie stron, negative SEO) – przeciwieństwo pozycjonowania; oznacza działania ukierunkowane na obniżenie pozycji danej witryny w wynikach wyszukiwarek. Służy przeciwdziałaniu nieuczciwej konkurencji, która rozpowszechnia negatywne opinie albo eliminacji nieaktualnych danych takich jak e-mail, nr telefonu czy dawny adres siedziby firmy.
Depozycjonowanie ma charakter negatywny i pozytywny. Działania negatywne, zaliczane do Black Hat SEO ukierunkowane są na zniszczenie konkurencji i wiązać się mogą z sytuacją, gdy deprecjonowana firma nie podejmowała żadnych akcji zmniejszających wartość innych firm. W takim przypadku depozycjonowanie sprowadza się do takich działań, jak:

  • linkowanie witryny ze stron reklamowych lub serwisów pornograficznych,
  • dupilcate content, czyli powielanie treści oraz umieszczanie ich w ramach kilku adresów URL,
  • usuwanie linków do strony.

Depozycjonowanie może mieć również charakter pozytywny i umożliwiać walkę z nieuczciwą konkurencją. Istnieją profesjonalne firmy świadczące usługi depozycjonowania, które koncentrują się wyłącznie na działaniach zaliczanych do White Hat SEO, takich jak:

  • zgłaszanie nieetycznie działających stron do wyszukiwarki,
  • pozycjonowanie stron na to samo słowo kluczowe co strona depozycjonowana,
  • pomoc w pozycjonowaniu stronom konkurencyjnym w stosunku do witryny depozycjonowanej.

Uczciwe firmy SEO nie stosują działań opierających się na Black Hat SEO i zamiast depozycjonować konkurencyjną stronę w sposób nieetyczny, skupiają się na pozycjonowaniu strony lub stron stojących w opozycji do nieuczciwej konkurencji. Nie zamieszczają nieprzychylnych opinii o konkurencji a jeżeli niepochlebne opinie o firmie oczernionej wyświetlają się wysoko po wpisaniu frazy typu „opinie o firmie XYZ”, wówczas depozycjonowanie polega na pozyskiwaniu pozytywnych opinii i pozycjonowaniu ich w taki sposób, żeby zaczęły wyświetlać się w wynikach wyszukiwarek na wyższej pozycji niż opinie negatywne.

Sprawdź co to znaczy:

Słownik SEO / SEM

SEO, SEM... Zastanawiacie się, co to oznacza? A może chcecie dowiedzieć się co to jest "Artykuł Sponsorowany"? Dobrze trafiliście!

Nasze najnowsze artykuły