Polecamy najlepsze wtyczki WordPress

Polecamy najlepsze wtyczki WordPress

Budujesz stronę na WordPress? Rozwijaj witrynę dzięki wtyczkom! W artykule przegląd najbardziej funkcjonalnych rozszerzeń do WordPress, które ułatwiają budowanie atrakcyjnej strony.

Po instalacji i podstawowej konfiguracji WordPress na stronie internetowej, przychodzi czas na coraz sprawniejsze rozwijanie witryny. Tutaj nieocenioną pomocą będą wtyczki (rozszerzenia), które środowisko WordPress oferuje w większości bezpłatnie.

Gdy więc w trakcie budowy strony zaczynają pojawiać się pytania: jak zrobić przekierowania, co zrobić, aby odchudzić obrazki na serwerze, jak dodać ładne ikonki z social mediów do strony, wówczas odpowiedzią będzie skorzystanie z dedykowanego rozszerzenia.

Wtyczki WordPress – co to jest?

Wtyczki to tak naprawdę gotowe mini programy (ang. plug in) o zawężonej funkcjonalności, które dodaje się do istniejącego motywu WordPress. Wybrany plugin w każdej chwili można pobrać z szerokiej bazy, wciąż rozbudowywanej przez środowisko WordPress. Pluginy nie są integralnymi częściami motywu WordPress, co oznacza, że pojedyncze rozszerzenie można dodać do każdego z szablonów.

Pobranie, zainstalowanie i korzystanie z rozszerzeń jest tak proste, jak sama obsługa WordPress: nie trzeba znać zasad projektowania, kodowania i programowania na potrzeby internetu. Podobnie jak sam motyw (szablon) WordPress, zainstalowane rozszerzenia należy okresowo aktualizować.

Poniżej przyjrzeliśmy się kilku najbardziej funkcjonalnym wtyczkom do WordPress, które bardzo dobrze sprawdzą się w początkowych etapach budowania strony internetowej. Zwykle po ich wprowadzeniu nasza witryna dynamicznie nabiera na atrakcyjności, a nam, jako twórcom… po prostu łatwiej się pracuje.

Yoast Seo – wtyczka WordPress ułatwiająca optymalizowanie strony pod wyszukiwarkę Google

Wtyczka ciesząca się dużą popularnością wśród specjalistów SEO. Dzięki niej, dostajemy analizę każdej podstrony w naszej witrynie pod kątem tego, jak trafnie jest zoptymalizowana dla skutecznego pozycjonowania jej w Google. Poza oceną wpisu, dostaniemy też konkretne wskazówki, co powinniśmy na danej podstronie zmienić, np. czy należy zwiększyć częstotliwość występowania słowa kluczowego w tekście, lub wskazanie, aby zawrzeć słowo kluczowe bliżej początku wpisu niż później. Wtyczka przypomina też o dodaniu atrybutów alt do obrazków, o wprowadzeniu wewnętrznych odnośników do tekstu, pozwala sprawdzić jak dla danego wpisu wygląda Title i Meta Description w SERP-ach oraz sugeruje, czy nasz wpis nie powinien być dłuższy dla jego dalszego powodzenia, a także czy nie używaliśmy słowa kluczowego zbyt często w stosunku do objętości treści na podstronie, którą analizujemy.

Lista sugestii dotyczących optymailzacji pojedynczego wpisu, wygenerowanych przez wtyczkę Yoast:

Tutaj jednak należy uważać: to, że nasz wpis jest oznaczony przez wtyczkę jako w pełni trafnie zoptymalizowany, nie determinuje tego, czy Google faktycznie uzna go za wart polecenia w wynikach wyszukiwania w odpowiedzi na frazy, które oznaczyliśmy sobie we wtyczce jako kluczowe. Może zdarzyć się, że Google oceni wpis jako najbardziej trafny dla większości użytkowników na zupełnie inną frazę, niż ta, na którą go optymalizowaliśmy posługując się wtyczką Yoast.

Mimo że wtyczka jest omawiana najczęściej w kontekście wspomagania optymalizacji strony, ma też inne funkcjonalności: pozwala szybko wygenerować mapę strony (i dołączyć ją do plików), edytować pliki .htaccess i robots.txt, czy też tworzyć strukturę nawigacyjną breadcrumbs.

Wtyczki do udostępniania wpisów na stronie w Social Mediach

W wielu motywach WordPress znajdują się takie widgety w standardzie (z ikonkami współgrającymi estetycznie z pozostałymi elementami na stronie), warto z nich korzystać i nie obciążać strony kolejnymi wtyczkami. Jeśli jednak standardowa wtyczka nam nie wystarcza, warto wypróbować np. „ShareThis“. Wtyczka ma wbudowaną integrację z Google Analytics, dzięki czemu będziemy mogli analizować, jak treści z naszej strony żyją w Social Mediach: kto je udostępnia, ile razy, kiedy oraz jaki oddźwięk wywołują.

Wp Super Cache, czyli jak skrócić czas wczytywania strony za pomocą wtyczki?

Wtyczka skraca czas ładowania strony i działa dobrze na serwerach współdzielonych (jeśli korzystamy z VPS, lepiej sprawdzi się wtyczka W3 Total Cache). Wbudowanie tych wtyczek do strony realnie przyczynia się od poprawy pozycjonowania witryny.

Dlaczego strona z wtyczką Cache ładuje się szybciej? W skrócie: za każdym razem, gdy użytkownik chce wejść na naszą stronę, wysyła tak naprawdę zapytanie do serwera, na którym zaparkowaliśmy witrynę. Serwer, odpowiadając na zapytanie, wysyła do użytkownika kod, który przeglądarka użytkownika przetwarza, a następnie wyświetla go w postaci strony. Domyślnie, serwer za każdym razem, gdy otrzymuje żądanie (czyli gdy ktoś chce wejść na naszą stronę), generuje taki kod na nowo. Gdy jednak korzystamy z programu typu cache, sprawiamy, że serwer przez jakiś czas przechowuje gotową kopię strony i wysyła właśnie ją użytkownikowi na wezwanie, zamiast ponownie generować kod i zużywać swoje zasoby. W efekcie strona ładuje się u użytkowników szybciej. Zmniejsza się też ryzyko przeciążenia serwera, gdy na stronie przebywa po kilkuset użytkowników jednocześnie.

Jeśli często aktualizujemy stronę o nowe wpisy lub jeśli wygląd naszej strony zmienia się dynamicznie (np. wciąż dodajemy informacje o zmianach oferty), wówczas należy ustalić adekwatnie krótki czas czyszczenia pamięci podręcznej, dokonywanego przez wtyczkę. W przeciwnym wypadku wtyczka przysporzy nam nieco problemów – użytkownikom nie wyświetli się nowa treść na stronie. Tak naprawdę jest to jednak bolączka dużych portali informacyjnych. Bloger, aktualizujący swoją stronę 3 razy w tygodniu, zamieszczający na blogu wiele ciężkich zdjęć, dostrzeże wyłącznie pozytywne aspekty działania tego pluginu. Przede wszystkim widoczna jest natychmiastowa poprawa w prędkości wczytywania strony, a to przekłada się w konsekwencji na mniejszy współczynnik odrzuceń i dłuższe przebywanie użytkowników na stronie.

*Alternatywnie, do przyspieszenia ładowania strony warto wypróbować wtyczkę LiteSpeed Cache lub WP Fastest Cache.

Coming Soon Page

Zdarza się, że nasza strona przechodzi gruntowną modernizację, lub jest w trakcie migracji, a w trakcie całej operacji nie może być dostępna dla użytkowników. Warto zainstalowac na taki czas wtyczkę, która ukryje całą jej zawartość, a użytkownikom odwiedzajacym witrynę wygeneruje ładny Langing Page informujący o chwilowym przestoju, z zaproszeniem do powrotu później.

Wtyczka Broken Link Checker

Wtyczka pokazuje nam w kokpicie, czy linki zamieszczone na naszym blogu (wewnętrzne lub wychodzące na zewnątrz) prowadzą użytkownika do działającej strony. Niezbędna, gdy uczestniczymy w programach partnerskich. Ręczne sprawdzanie, czy wszystkie strony partnerów działają, jest kłopotliwe. Jeśli na stronie zamieszczamy odnośniki do filmów z Youtube, wtyczka zaalarmuje nas, gdy taki film zostanie wyłączony przez właściciela lub zablokowany/usunięty przez Youtube. Istnieje możliwość skonfigurowania wtyczki w ten sposób, aby włączała się tylko co jakiś czas, robiła jednorazowy przegląd i wysyłała nam informacje o ewentualnych błędach na maila. W ten sposób nie będzie obciążała (i spowalniała) strony. Aby jeszcze bardziej ograniczyć wtyczce możliwość zużywania zasobów serwera, istnieje możliwość wskazania jej, które segmenty naszej witryny ma regularnie sprawdzać pod kątem poprawności działania linków.

Wtyczka usprawniająca wyszukiwanie w obrębie witryny – Relevanssi

Strony z dużą ilością treści wiele zyskują pod kątem SEO, gdy mają wbudowaną sprawną wyszukiwarkę, pozwalającą na kontekstowe przeszukiwanie treści witryny. Jeśli użytkownicy z powodzeniem odnajdują potrzebne im informacje, zostają na stronie dłużej.

Niestety, standardowy widget z wyszukiwarką dla WordPress nie jest najlepszym narzędziem. Przeszukuje witrynę uwzględniając jedynie dosłowne brzmienie wpisanego słowa kluczowego (a nie jego znaczenia). W dodatku, standardowo WordPress porządkuje wyniki wyszukiwania wyłącznie pod kątem daty podstrony zawierającej wyszukiwaną frazę. Można ewentualnie zmienić ustawienia wyszukiwania wewnętrznego tak, aby w wynikach wyszukiwania ważniejsze były tytuły podstron.

Tymczasem Google rozpieściło internautów, którzy przyzwyczaili się do wyszukiwania kontekstowego. Wyszukiwarka Google zdaje się coraz lepiej „rozumieć“ intencje użytkownika, a ten przystosował się do niej i zmienił sposób, w jaki z nią pracuje. To niestety powoduje, że powrót do tak podstawowego narzędzia wyszukującego, jakim są wewnętrzne standardowe wyszukiwarki WordPress stwarza problem. Użytkownicy zniechęcają się i opuszczają stronę. Aby usunąć tego typu barierę, warto skorzystać z banalnie prostej w obsłudze wtyczki Relevanssi, która pozwala na wyszukiwanie kontekstowe, jednak z pewnymi ograniczeniami. Nie generuje samodzielnie synonimów (synonimy musimy zaprogramować wtyczce samodzielnie i warto to zrobić dla najbardziej kluczowych haseł dla pozycjonowania strony).

Zaletą wtyczki jest to, że generując odpowiedzi, pomija przeszukiwanie znaczników HTML, co jest dużym wybawieniem od standardowej, nieco chaotycznej w odbiorze wyszukiwarki WordPress. Dodatkowo, gdy Relevanssi nie znajdzie w witrynie wyszukiwanego słowa, wysunie użytkownikowi propozycje zawierającą fragment wyszukiwanej frazy.

Wtyczki WordPress zabezpieczające przed atakami na stronę

Zainstalowanie wtyczki zabezpieczającej stronę przed niekontrolowanym dostępem z zewnątrz powinno być absolutnym numerem jeden na liście priorytetów wśród posiadaczy popularnych stron o dużym ruchu. Szczególnie wtedy, gdy te strony są filarem prowadzonego biznesu. Tematem ochrony swojej strony przed niepożądanym dostępem osób trzecich warto zainteresować się szerzej, weryfikując m.in.:

  • poziom zabezpieczeń serwera stosowanych przez naszego hostingodawcę,
  • to, czy komputer, z którego logujemy się do CMS nie jest zawirusowany
  • czy posiadamy najnowszą wersję WordPress (lub zamiennie: czy w kodzie szablonu jest widoczny znacznik z nazwą generatora, który wyświetla wersję WordPressa)

Jeśli jednak chodzi o wykorzystanie dodatkowego oprogramowania w celu lepszej ochrony, warto zwrócić uwagę na wtyczki:

1. Google Authenticator

Dzięki wtyczce, za każdym razem, gdy zechcemy zalogować się do panelu CMS, będziemy musieli przejść dwuskładnikową weryfikację: czyli, poza podaniem loginu i hasła do strony, musimy dodatkowo podać unikalny kod, który otrzymamy SMS-em. Kod jest generowany przez aplikację i nadawany tylko na ten numer telefonu, który podaliśmy w konfiguracji wtyczki. Tym sposobem, możemy być pewni, że do strony nie dostanie się nikt poza nami – nawet jeśli jest w posiadaniu loginu i hasła do strony.

2. iThemes Security

To prosta w obsłudze wtyczka, która eliminuje luki w kodzie, ogranicza dostęp botów do strony, śledzi i zapisuje działania na stronie od strony deweloperskiej.

3. AntiVirus for WordPress

Wtyczka natychmiast po wykryciu zagrożenia usuwa niechciany kod ze strony. Skuteczna w walce ze spamem, wirusami i malware.

4. Sucuri Security

Nieco bardziej złożona, a co za tym idzie – trudniejsza w obsłudze wtyczka. Zapewnia skanowanie strony w poszukiwaniu niepożądanego, złośliwego oprogramowania oraz analizuje na bieżąco integralność plików. Informuje właściciela o podejrzanych próbach logowania do CMS oraz o niebezpiecznych zdarzeniach. W płatnej wersji, wtyczka jest rozszerzona o firewall.

Disqus Comment System – wtyczka do obsługi komentarzy na WordPress

Wtyczka Disqus zapewnia nam poręczny panel do moderowania komentarzami: z jednego miejsca możemy zawiadywać np. komentarzami na stu różnych podstronach. W zależności od specyfiki bloga, wtyczka przyczynia się do zwiększenia ruchu wśród użytkowników lub z drugiej strony: niektórzy przestrzegają przed tym, że system Disquss stwarza warunki szerokiego komentowania jednego artykułu bez wchodzenia komentujących w link.

Są też inne kwestie, na które trzeba uważać. Po pierwsze, bezpłatne korzystanie z pluginu obecnie oznacza, że zgadzamy się na to, że na naszej stronie zostaną zagnieżdżone reklamy. Według wielu blogerów: nie zawsze powiązane tematycznie ze stroną. Po drugie, wtyczka w domyślnej konfiguracji aktywnie zamienia linki afiliacyjne, jakie zamieszczamy na naszej stronie, na swoje własne. Na szczęście, mamy możliwość zablokowania wtyczce takiego działania. Jeśli jednak jesteśmy nieświadomi, że ona w taki sposób działa, nie dostaniemy powiadomienia, ani w żaden sposób nie będzie dla nas widoczne, że niektóre linki do partnerów, które zamieściliśmy na blogu nie pracują na nas, a na system disquss…

Od momentu zaimplementowania Diquss, komentarze będą znajdowały się poza naszym serwerem. Jeśli w momencie zainstalowania wtyczki na naszej stronie jest już sporo komentarzy, których nie chcemy utracić, możemy je wyeksportować w pliku do systemu Disquss: wówczas zostaną przydzielone do tych wpisów, pod które dotychczas był podpięte.

Wtyczki do polecania podobnych wpisów

Za pomocą tego typu wtyczek, przy każdym wpisie automatycznie będzie tworzyć się sekcja polecanych wpisów o podobnej tematyce. Istnieją wtyczki, które samodzielnie przeszukują zawartość wszystkich dotychczasowych postów na stronie w poszukiwaniu podobnych treści i podczepiają je pod konkretny post (patrz: wtyczka Contextual Related Posts). Mimo to, listy podpiętych wpisów polecanych można też zawsze ręcznie edytować lub całkowicie wyłączyć działanie wtyczki dla pojedynczego wpisu. Sami decydujemy, ile wpisów będzie podsuwanych czytelnikom w tej sekcji (ocenia się, że powinno być ich nie mniej niż 3, ale też nie należy przesadzać z ilością). W zależności od wtyczki, polecane posty mogą pojawiać się w formie bloków ze zdjęciami, listy wpisów (dobre, jeśli tworzymy chwytliwe tytuły dla postów). Segmenty mogą znajdować się pod artykułem, w panelu bocznym lub pojedynczo w treści wpisu. W przypadku wtyczki YARP, możemy samodzielnie tworzyć szablony do wyświetlania powiązanych wpisów oraz dowolnie wybierać umiejscowienie dla takiego bloku na stronie.

Lista zaplanowanych postów w formie czytelnego kalendarza – wtyczka Editorial Calendar

Na stronach, które intensywnie się rozbudowują powstaje problem z czytelnością listy zaplanowanych wpisów. Dzięki tej wtyczce, tradycyjna lista zaplanowanych wpisów WordPress zostaje zastąpiona przejrzystym układem kalendarza, przyjaznym ludzkiemu oku.

Estetyczne tabele na blogu z TablePress

Wtyczka umożliwia tworzenie czytelnych tabelek z danymi. Zbudowanie takiej tabelki trwa tyle, co wpisanie danych do arkusza Excel. Tabelki tworzone z tą wtyczką zawsze prawidłowo wyświetlają się na urządzeniach mobilnych.

Wp Smush, czyli jak zmniejszyć zdjęcia na stronie?

Jak odchudzić stronę? Jak zmniejszyć rozmiar zdjęć na stronie, bez wgrywania ich od nowa? Takie pytania pojawiają się zwykle administratorom strapionym wolnym działaniem strony. Przeładowanie witryny ciężkimi obrazkami to zwykle pierwszy winowajca do wytropienia, jednak odchudzanie naprawdę ciężkiej strony jest nie lada wyzwaniem. Wtyczka WP Smush optymalizuje zdjęcia bez wyjmowania ich z serwera: zmniejszamy je online i oszczędzamy mnóstwo czasu. Wtyczka robi to bezstratnie, co oznacza, że jakość zdjęć po zmniejszeniu nie ulega widocznemu pogorszeniu. Dzialanie wtyczki zakłada usuwanie mało poręcznych informacji z elementów graficznych na stronie i inteligentne skalowanie ich. Po zakończeniu prac, możemy odinstalować wtyczkę i od tej pory już optymalizować zdjęcia na komputerze: przed wgraniem plików na stronę. Drugi sposób jest zdecydowanie zdrowszy!

Podsumowanie

Wtyczki są powszechnie oceniane jako największe osiągnięcie środowiska WordPress – dają nieograniczone możliwości rozbudowania strony, a przy tym są bardzo proste w obsłudze. Jak widzicie, wystarczy kilka kliknięć myszką, aby uzyskać nową funkcjonalność. Warto z tego skorzystać. Życzymy Wam powodzenia w rozwijaniu swoich stron!