Jak się wybić na TikToku i jak promować swoje filmy?

Jak się wybić na TikToku i jak promować swoje filmy?

Ponad miliard użytkowników na całym świecie. Miliony wyświetleń wideo każdego dnia. Najbardziej popularna aplikacja roku 2020 – aż 850 milionów pobrań[1]. TikTok już dawno przestał być jedynie rozrywkową platformą dla millenialsów czy pokolenia Z. Raport GetHero jasno pokazuje, że z aplikacji aż 43% badanych w Polsce korzysta częściej, niż przed ponad rokiem, a 94,5% użytkowników spotkało się z reklamami na TikToku[2].

W tym artykule znajdziesz:

 1. Jakie treści tworzone są na TikToku?
 2. Trendy na TikToku
 3. Dla kogo jest konto na TikToku
 4. Popularność TikToka – jak ją wykorzystać do promowania własnej marki
 5. TikTok – formaty reklamowe
 6. Promowanie filmów na TikToku – Spark Ads
 7. Czym się wyróżnia promocja na TikToku na tle innych platform

Jakie treści tworzone są na TikToku?

TikTok to aplikacja chińskiej firmy ByteDance, która powstała w 2017. Rok później marka wykupiła popularną na zachodzie, muzyczną platformę społecznościową Musical.ly i przyłączyła ją do TikToka. Dzięki temu wielu starych użytkowników Musical.ly zostało w sposób naturalny przy nowej platformie, która dawała im więcej możliwości.

Początkowo na TikToku tworzono krótkie filmiki muzyczne, przypominające teledyski, trwające 15-60 sekund. Stopniowo aplikacja dodawała nowe formaty i filtry. Obecnie każdy użytkownik może tworzyć kreatywny content, który z dnia na dzień (przy odrobinie szczęścia i łaskawości algorytmu), może trafić do milionów odbiorców.

TikTok posiada swój unikalny charakter, odmienny od innych platform społecznościowych. Aplikacja umożliwia korzystanie z własnej puli utworów, a także pozwala na tworzenie własnych ścieżek dźwiękowych. Filmy można montować, przerabiać i dodawać filtry. Ważne jest reagowanie na popularne trendy oraz tworzenie filmów, które będą korespondować ze sobą.

Trendy na TikToku – czym są i jak z nich korzystać?

W TikToku chodzi przede wszystkim o trendy. Wokół dźwięków (puli fragmentów popularnych piosenek utworzonych przez TikToka) tworzone są treści odpowiadające chwilowym lub dłużej trwającym modom. Najpopularniejsze trendy, które nie wychodzą z obiegu, to:

 • Układy taneczne – obecnie króluje taniec shuffle dance
 • Lip Sync
 • Pranki
 • Dramy i Etiudy
 • Transitions
 • Tutoriale
 • Challenge
 • Wcielanie się w role

Odtworzenie popularnego trendu wymaga pomysłowości i kreatywności, aby znalazł się on na stronie „Dla Ciebie” (In-Feed) – czyli stronie głównej aplikacji.

Dla kogo jest konto na TikToku i dlaczego warto?

Śmiało można powiedzieć, że dla wszystkich.

Popularne stają się międzypokoleniowe filmy – takie jak taniec Johna Travolty z córką Ellą. W reklamie emitowanej podczas Super Bowl marka Scotts Miracle-Go idealnie wykorzystała to, czym może być TikTok – mostem pomiędzy różnymi pokoleniami.

(Scotts & Miracle Gro Big Game Commercial Keep Growing 45)

vm.tiktok.com/ZMdvPgpRn/

Na tym przykładzie widać, że TikTok może łączyć nie tylko pokolenia, ale i przenosić się do innych mediów i platform społecznościowych.

Co ciekawe, podczas pandemii koronawirusa, sama Światowa Organizacja Zdrowia nawiązała współpracę z TikTokiem, aby przekazywać rzetelne informacje i przeciwdziałać szerzącym się w internecie fake newsom.

Wiele firm wciąż traktuje TikToka jako platformę dla nastolatków, tymczasem dzięki krótkim, angażującym treściom wideo, możemy stworzyć kreatywne, zapadające w pamięć kampanie.

Cele, jakie marka może osiągnąć, dzięki aplikacji to m.in:

 • dotarcie do zróżnicowanej grupy odbiorców, choć przede wszystkim młodych ludzi
 • zwiększenie rozpoznawalności marki
 • zwiększenie świadomości np. nowego produktu
 • zwiększenie ruchu na stronie internetowej
 • umocnienie więzi z odbiorcami
 • zwiększenie wiarygodności marki

Popularność TikToka – jak ją wykorzystać do promowania własnej marki?

Przewaga TikToka polega przede wszystkim na jego świeżości i wciąż rosnącym potencjale marketingowym. Według tegorocznego (2021 r.) raportu SWPS na temat polskich użytkowników aplikacji, prawie 60% z nich spędza tam ponad godzinę dziennie. Nie jest łatwo oderwać się od wciąż pojawiającego się, nowego contentu.

Trzeba również zaznaczyć, że sposób działania algorytmów TikToka w połączeniu z wykorzystaniem płatnej reklamy, może dać ogromne zasięgi. Wiele reklam tworzonych na TikToku silnie angażuje użytkowników, dzięki czemu bardziej zapadają one w pamięci. Tym samym możemy liczyć na zwiększenie rozpoznawalności marki. W 2020 r. Żabka, dzięki kampanii nastawionej na promowanie burgerów, zyskała 2 236 200+ wyświetleń 414 300+ serduszek 1 890+ komentarzy[2].

O tym, czy warto inwestować w kampanie na TikToku pisaliśmy również w artykule: “TikTok dla biznesu: czy warto?

TikTok – formaty reklamowe

TikTok oferuje reklamodawcom różne formaty reklamowe, które mogą pomóc przede wszystkim w zwiększeniu świadomości marki lub konkretnego produktu oraz w zwiększeniu ruchu na stronie:

 • Brand Takeover – 3-5 sekundowa reklama, która na jeden dzień przejmuje pierwszą stronę aplikacji zaraz po jej otwarciu
 • Top View – trwa od 5 do 60 sekund i tak jak Brand Takeover ląduje jako pierwsza reklama w aplikacji, ale może być również wyświetlana w feedzie organicznym użytkowników
 • In Feed Ads – reklamy trwające do 60 sekund, znajdujące się na stronie głównej ,,Dla Ciebie”
 • Hashtag Challenge – pozwala tworzyć markom własny hashtag, który będzie promował markę/produkt

Więcej o danych formatach znajdziesz w artykule: „Marki na TikToku – 7 rzeczy, o których warto wiedzieć na starcie„.

TikTok pragnie, aby reklamodawcy tworzyli reklamy natywne, czyli takie, które w sposób naturalny będą wpasowały się w charakter innych treści organicznych, tworzonych przez użytkowników aplikacji. Dzięki temu reklamy te mają szczery i nienachalny charakter.

Sami użytkownicy mają bardziej pozytywny stosunek stosunek do lokowania materiału promocyjnego u influencera (34% badanych), niż do formatów reklamowych (tylko 16% badanych) – jak wynika z raportu GetHero.

Promowanie filmów na TikToku – Spark Ads

Najnowszym formatem reklamowym, który idealnie wpasowuje się w społecznościowy charakter pozostałych opcji reklamowych, jest Spark Ads. Pozwala on na korzystanie przez reklamodawców z treści organicznych, które w jakiś sposób mogą być powiązane z marką. Przykładowo influencer X używa kremu firmy Y w swoim filmiku o kosmetykach. Firma Y może skontaktować się z twórcą i wykorzystać jej materiał we własnych, płatnych reklamach, umieszczając go jako TopView Ads lub na stronie ,,Dla Ciebie”.

www.tiktok.com/@monaswain/video/6888718493437398277

Taka reklama zyskuje na naturalności i uwiarygadnia markę w oczach odbiorców. Oprócz tego, firma może targetować swoje kampanie, aby dotrzeć do sprecyzowanej grupy docelowej. TikTok zachęca marki, by te tworzyły ,,TikToki, a nie reklamy” (Make TikTok’s not ads), czyli tworzyły content, który wpisuje się w ideę aplikacji.

Czym się wyróżnia promocja na TikToku na tle innych platform

Gwałtowny wzrost i rozwój możliwości reklamowych na TikToku jasno pokazuje, że w aplikacji drzemie duży potencjał marketingowy. Daje to dużą swobodę w testowaniu nowych kampanii i reakcji odbiorców. A tych będzie przybywać, i to w różnych grupach wiekowych.

Dodatkowo już widać, że treści tworzone na TikToku, przenoszą się na inne platformy, szczególnie na Instagrama. Ale jak pokazuje wspomniany przykład, reklamy komercyjnej na Super Bowl, również w mediach tradycyjnych TikTok może znaleźć swoje miejsce.

Różnorodność klipów i ich wciągające działanie nadają się idealnie do tworzenia nieszablonowych kampanii komercyjnych, zupełnie odmiennych, które znajdują się na Facebooku czy Instagramie. Daje to możliwość świeżego spojrzenia odbiorców na markę i oferowane przez nią produkty.

1. influencermarketinghub.com/tiktok-stats/

2. www.gethero.pl/raport-tiktok/