Definicja pojęcia - Dane strukturalne

Dane strukturalne (structural data, dane uporządkowane, rich snippets) – specjalne znaczniki umieszczane na stronach internetowych, które służą do opisania zawartości witryn w formie zrozumiałej dla wyszukiwarek. Dzięki umieszczeniu danych strukturalnych, roboty internetowe rozpoznają dokładnie rodzaj treści znajdujących się w określonych częściach strony. W wyszukiwarce Google, structural data umożliwiają wyświetlanie w organicznych wynikach wyszukiwania dodatkowych informacji pod postacią tzw. rich snippets (opisy rozszerzone), a także grafów wiedzy. Dane strukturalne mogą zostać zamieszczone na stronie za pomocą jednego z następujących formatów:

  • mikrodane (schema.org),
  • mikroformaty (hCard),
  • RDFa,
  • JSON-LD

Każdy z wymienionych standardów posiada własny zestaw i strukturę znaczników, jednak ich implementacja, niezależnie od użytego formatu, nie wpływa na wygląd strony wyświetlany w przeglądarce. Oprócz zastosowania znaczników w kodzie strony, oznaczenie danych uporządkowanych możliwe jest również za pomocą specjalnego markera danych dostępnego w narzędziu Google Search Console.

Sprawdź co to znaczy:

Słownik SEO / SEM

SEO, SEM... Zastanawiacie się, co to oznacza? A może chcecie dowiedzieć się co to jest "Artykuł Sponsorowany"? Dobrze trafiliście!

Nasze najnowsze artykuły