HTTPS (SSL, Secure Socet Layer, protokół https) – Oznaczenie protokołu https, mimo że bywa ignorowane przez wielu użytkowników, ma duże znaczenie podczas bezpiecznego korzystania z sieci. Protokół https pojawia się zawsze tam, gdzie łączy się ze zwiększonym zaufaniem do serwera. Najczęściej protokół https pojawia się w adresach związanych z bankowością online oraz z działalnością pokrewną. Standardowo poza bankami z protokołów https korzystają między innymi instytucje para bankowe, kantory online oraz sklepy internetowe umożliwiające płatność za zakupy kartą. Co interesujące, z https korzysta także samo Google. Ma to zapewne związek z tym, że https sprawdza się wszędzie tam, gdzie gromadzi się dane dotyczące użytkowników, jak fora internetowe, portale społecznościowe oraz portale pozwalające na dodawanie komentarzy. Kiedy pojawia się dodatkowa litera w adresie http, oznacza to, iż występuje dodatkowe szyfrowanie za pomocą protokołu SSL bądź protokołu TLS, będącego jego kolejną wersją.
Dla zwykłego użytkownika sieci protokół https oznacza informację, że dane są bardziej bezpieczne dzięki szyfrowaniu i tym samym trudniejsze do przechwycenia przez niepowołane osoby czy programy. O ile dla http domyślnym portem jest 80, to dla https będzie to 443.
Poza protokołami http i https coraz częściej pojawiają się nowsze rozwiązania, które w przyszłości mają je w pełni zastąpić. Nowy model komunikowania się ma wyeliminować niedociągnięcia oraz łączyć się z szybszym i sprawniejszym korzystaniem z sieci internetowej.
Więcej informacji znajdziesz na naszym blogu: https://kompan.pl/blog/czy-to-koniec-dla-stron-internetowych-bez-certyfikatu-ssl-google-zapowiada-rewolucje/