Zalety i wady portali społecznościowych

Zalety i wady portali społecznościowych

Z jednej strony ułatwiają życie, z drugiej przeważnie winne są uzależnieniem od internetu. Przed przeczytaniem artykułu, czy po prostu przed rozważaniem, jakie są plusy, a jakie minusy portalu społecznościowego, warto pamiętać, że jest to zwyczajne narzędzie, takie jak każde inne. Narzędzie do pracy, narzędzie do komunikacji, narzędzie do sprzedaży, narzędzie do zbierania informacji. Już chyba każdy wie, że to od nas zależy jak je wykorzystamy. Oczywiście, nie jest to aż tak proste.

Z każdym dniem każdy serwis jest coraz bardziej rozbudowany. Zaprojektowany przez wielu specjalistów z różnych dziedzin, niezauważalnie nami manipuluje, żeby zostać na nim jak najdłużej, żeby kupić jak najwięcej. Chyba żadna pojedyncza jednostka nie jest w stanie posiadać tak szerokiej wiedzy, żeby się przed tymi manipulacjami ustrzec. A nawet jeśli taką wiedzę posiada, chcąc korzystać z wielu zalet portali społecznościowych i w ogóle internetu, musi pójść na ustępstwa.

Czy w takim razie nic nie możemy zrobić? Na pewno nie możemy przed każdym kliknięciem analizować wszystkiego pod każdym kątem – w ten sposób zbliżylibyśmy się jedynie do postradania zmysłów. Polecam jednak czasem po prostu się zatrzymać i zastanowić. Tylko tyle wystarczy, żeby korzystać z tego niezwykłego narzędzia, jakim jest każdy portal społecznościowy, bardziej świadomie i poprawić jakość swojego życia. Tak, całego życia, bo internet przecież jest cały czas w nim teraz obecny i niewątpliwie na nie wpływ. 

Poniżej przedstawiam krótką i podstawową listę zalet i wad portali społecznościowych, na które można wstępnie zwrócić uwagę, jeśli chce się być bardziej świadomym użytkownikiem. 

Zalety portali społecznościowych

Łatwa komunikacja: portale społecznościowe umożliwiają łatwą komunikację z przyjaciółmi, rodziną i innymi użytkownikami z różnych części świata. Możesz utrzymywać kontakt z osobami, które są daleko od Ciebie.

Budowanie relacji: portal społecznościowy pozwala na budowanie i utrzymywanie relacji. Możesz nawiązywać nowe znajomości i utrzymywać kontakt ze starymi przyjaciółmi w szybki i łatwy sposób.

Dzielenie się informacjami: portale społecznościowe umożliwiają udostępnianie informacji w każdym formacie. To może być użyteczne do dzielenia się ważnymi wydarzeniami w życiu lub informacjami o pracy i zainteresowaniach. Pod wieloma względami przewyższa do jednostronne media takie jak np. telewizja. 

Rozrywka: portale społecznościowe oferują rozmaite treści rozrywkowe, takie jak filmy, gry, memy i wiele innych. Jest ich tak wiele, że absolutnie każdy może znaleźć coś dla siebie.

Wsparcie społeczności: w sieci można znaleźć wsparcie w trudnych sytuacjach, na przykład grupy wsparcia dla osób z konkretnymi problemami zdrowotnymi lub społeczno-psychologicznymi.

Wady portali społecznościowych

Uzależnienie: portale społecznościowe mogą być uzależniające. Ciągłe sprawdzanie aktualizacji, polubień i komentarzy może prowadzić do utraty czasu i problemów z koncentracją. Zaspokaja to naturalną potrzebę ludzką, żeby otrzymać bezproblemowo przyjemność. 

Brak prywatności: wiele portali społecznościowych zbiera ogromne ilości danych o użytkownikach i może to podważyć prywatność. Może to także prowadzić do problemów związanych z kradzieżą tożsamości lub nadużyciem danych. Szczególnie przy tym punkcie namawiam do ostrożności i zastanowieniu się lub przeczytaniu, jak można ominąć podstawowe zagrożenia. Duża część z nich jest niezwykle prosta. Na przykład: nie klikanie w linków niewiadomoego pochodzenia. Dla wielu osób brzmi to pewnie jak oczywistość, jednak nadal się zdarza.

Cyberprzemoc: portale społecznościowe mogą być miejscem dla cyberprzemocy, w tym nękania, obrażania i szkalowania. To może prowadzić do problemów zdrowotnych i emocjonalnych.

Zakłócenia w życiu osobistym: zbyt duża ilość czasu spędzona na portalach społecznościowych może zakłócić życie osobiste, pracy i nauki.

Manipulacja treściami: w niektórych przypadkach portale społecznościowe mogą być źródłem fałszywych informacji i dezinformacji, które mogą wpłynąć na zdanie użytkowników na różne tematy.

Porównywanie się z innymi: przeglądając idealizowane wersje życia innych osób na portalach społecznościowych, użytkownicy mogą odczuwać presję i niezadowolenie z własnego życia. Serwisy społecznościowe nie są temu do końca winne, ponieważ jeszcze długo przed nimi porównywaliśmy się z innymi. Mogą jednak powiększać skalę problemu.

Podsumowanie

Portale społecznościowe mają wiele zalet i wad, i to, czy są one postrzegane jako pozytywne czy negatywne, zależy od indywidualnych doświadczeń i sposobu ich użytkowania. Ważne jest, aby korzystać z tych platform z rozwagą i świadomością potencjalnych ryzyk.