Portfolio firmy na stronie internetowej – dlaczego warto je umieścić?

Portfolio firmy na stronie internetowej – dlaczego warto je umieścić?

Strona internetowa to dla przedsiębiorcy swojego rodzaju rozbudowana wizytówka w cyfrowym formacie. Możemy na niej umieścić wszelkie informacje o naszej firmie i usługach, ale też zaprezentować je nieco bardziej wizualnie. Umieszczając portfolio na stronie internetowej, mamy okazję pochwalić się potencjalnemu klientowi naszymi dotychczasowymi realizacjami. Człowiek jest jednak wzrokowcem i wszelkie bodźce związane ze zmysłem wzroku mogą być dla niego decydujące w jego codziennych wyborach.

Portfolio kiedyś a dzisiaj

Kiedyś popularne były broszury i katalogi, które w formie papierowej prezentowały wszelakie usługi, czy produkty oferowane przez daną firmę. Dziś jednak cały marketing zdecydowanie przenieśliśmy do Internetu, więc i papierowe portfolia zamieniliśmy dziś na te umieszczone na stronie www. 

Można pokusić się o stwierdzenie, że czasem i cała strona internetowa potrafi być takim portfolio. Nie sztuką jest dodać piękne zdjęcia, gdy reszta strony wygląda przestarzale i mało schludnie. Estetycznych i przyjemnych w odbiorze stron internetowych oczekujemy przede wszystkim od firm działających m.in. w branży kosmetycznej, fotograficznej, modowej, marketingowej, software / web development, czy architekturze wnętrz. Nie oznacza to jednak, że firma, która zajmuje się budowlanką i remontami nie może mieć eleganckiej strony, a wręcz przeciwnie. Dobrze wyglądająca strona zbudowana wedle współczesnych standardów jest bardziej User-Friendly, co jest niezwykle ważne przy chęci pozyskania klienta.

Jak zrobić dobre portfolio?

Tak naprawdę na sam początek należałoby spytać o samą branżę. W przypadku np. firmy zajmującej się budową stron internetowych i aplikacji samo przedstawienie graficzne realizacji może nie wystarczyć, a warto takie portfolio uzupełnić wówczas o kluczowe informacje na temat zastosowanej technologii, praktyk deweloperskich, czy nawet umieścić demo. Podobnie zresztą może być w przypadku architekta wnętrz, który chce pochwalić się urządzonym mieszkaniem – warto zaakcentować zastosowane materiały, meble i dodatki. Coś, co na pierwszy rzut na zdjęciu wygląda na tworzywo sztuczne, może okazać się ceramiką, a jak wiemy i takie drobne kwestie mają dziś znaczenie.

Nie wszystko da się zaprezentować wyłącznie na fotografiach, dlatego często dobrym wyborem może okazać się portfolio video. W krótkich filmach można ukazać znacznie więcej niż na kilkunastu zdjęciach. Dodatkowo sama dynamika i ruch sprawiają, że odbiorca ma lepsze wrażenia wizualne. Oczywiście zrobienie filmiku jest w większości przypadków trudniejsze niż zrobienie zdjęcia, warto, więc jednak, by za to zadanie odpowiedzialna była osoba, która dobrze czuje się z kamerą w ręku.

Jak zrobić portfolio, jeśli nasza firma zajmuje się copywritingiem, czy tłumaczeniem? Wówczas portfolio na stronie internetowej nie musi być już graficzne, a czysto tekstowe np. w formie krótkich sampli, fragmentów większych realizacji. Umieszczając faktyczne prace na swojej stronie, pamiętajmy, żeby nie były one 1:1 skopiowane ze stron, dla których realizowaliśmy zlecenie, w przeciwnym razie będziemy mieć do czynienia z duplikatem treści, który bardzo negatywnie wpływa na pozycjonowanie. Możemy taki algorytm jednak oszukać, publikując taki fragment nie w formie tekstowej, a choćby w formacie graficznym.

Na końcu pamiętajmy, że umieszczając portfolio z jakiejś realizacji, która wprost zdradza szczegóły na temat naszego klienta lub ukazuje fragment jego prywatnej strefy np. w domu – powinniśmy zapytać wcześniej o jego zgodę na udostępnienie zdjęć. Niektórzy przedsiębiorcy wyprzedzają ten krok dodając taki zapis w umowie – wtedy klient już przy podpisywaniu umowy będzie o tym fakcie poinformowany. Niektórzy mogą jednak nie chcieć, by firma umieszczała zdjęcia z realizacji. Jeśli jesteśmy przedsiębiorstwem, które działa na rynku 15 lat to nic straconego, gorzej jednak jeśli dopiero stawiamy pierwsze kroki w biznesie i nie mamy się czym pochwalić. Wtedy możemy zaproponować klientowi mały rabat w zamian za udzielenie zgody na publikację. 

Jakie są zalety portfolio na stronie internetowej?

Dobrze zrobione portfolio to same korzyści dla naszego biznesu. Dzięki niemu możemy:

  • pochwalić się udanymi realizacjami – jeśli uważamy, że jakieś prace szczególnie zasługują na to, by pokazać je światu to róbmy to. Portfolio może być różnorodne, tak, by każdy znalazł coś dla siebie;
  • pokazać klientowi, że posiadamy odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie – nie da się ukryć, że bogate portfolio robi wrażenie i jest niejako komunikatem, że firma, którą się interesujemy, zna się na rzeczy i na rynku działa od lat;
  • stać się rozpoznawalni – Internauci często wzajemnie przekazują sobie zdjęcia na różnych grupach, czy forach albo podają dalej do znajomych. Warto pamiętać, żeby zdjęcie było podpisane nazwą firmy lub adresem strony internetowej, by uniknąć nadużyć;
  • lepiej wypozycjonować naszą stronę – mówiąc o nowoczesnej stronie musimy pomyśleć o contencie złożonym nie tylko z tekstu, lecz również i elementów graficznych, czy video. Nasze prace mogą pojawić się w wyszukiwarce w sekcji Grafika. 

Podsumowując, portfolio na stronie internetowej to świetny pomysł na pokazanie klientom naszych mocnych stron. Dobrze zaprezentowane realizacje mogą być czynnikiem decydującym w kontekście zdobycia klienta. Nie musimy się ograniczać oczywiście wyłącznie do samej strony internetowej, swoje portfolio możemy umieścić również w innych miejscach, jak Facebook, czy Instagram, jeśli posiadamy tam firmowe profile. 

Paweł Maciejewski
Specjalista ds. SEO