Video content marketing od podstaw

Video content marketing od podstaw

Jakich treści poszukują Twoi odbiorcy i które z nich najchętniej konsumują? Największą popularnością w social mediach cieszy się video content – aż 86% użytkowników internetu deklaruje, że chciałoby oglądać więcej filmów publikowanych przez marki. Jeśli jeszcze nie miałeś do czynienia z tego typu działaniem marketingowym, to najwyższa pora nadrobić zaległości!

Video Content Marketing – dlaczego warto robić filmy?

Najlepszym sposobem na udzielenie odpowiedzi na to pytanie będzie odniesienie się do aktualnych badań (z grudnia 2019 roku), związanych właśnie z video marketingiem. W badaniu Video Marketing Statistics 2020 wzięło udział 656 unikalnych respondentów – zarówno specjalistów ds. marketingu, jak i konsumentów online.

Z badań tych wynika, że:

 • 92% marketerów, którzy mieli już do czynienia z video marketingiem, twierdzi, że filmy stanowią bardzo ważną część strategii marketingowej ich firmy.
 • 95% marketerów twierdzi, że filmy pomogły wytłumaczyć klientom, na czym polega ich usługa i zrozumieć funkcjonowanie produktów.
 • 87% marketerów potwierdza, że filmy przyczyniły się do zwiększenia ruchu na stronie internetowej.

Filmy opublikowane na stronie pozytywnie wpływają na algorytm Google, co może się przełożyć na wyższą pozycję Twojej strony w wyszukiwarce. Video content również uatrakcyjnia wizualnie stronę i sprawia, że użytkownik chce zapoznać się z opowieścią marki. Dzięki temu pozostaje on na stronie dłużej, co również potwierdzają ankietowani marketerzy – 81% twierdzi, że filmy pomogły zwiększyć czas, jaki użytkownik spędza na ich stronie.

 • 99% marketerów zauważa liczne korzyści płynące z video marketingu, dlatego zamierza kontynuować te działania z 2020 roku.
 • 95% marketerów planuje w tym roku utrzymać lub zwiększyć budżet na tego typu działania.
 • 96% użytkowników obejrzało film wyjaśniający, aby dowiedzieć się więcej o produkcie lub usłudze.
 • 84% użytkowników twierdzi, że przekonało się do zakupu produktu lub usługi po obejrzeniu filmu.

Publikowanie treści video w social mediach w znacznym stopniu przyczynia się do zwiększenia zasięgów profilu firmowego i zaangażowania odbiorców. Video content przyczynia się nie tylko do zwiększenia świadomości marki i wzmocnienia jej wizerunku, ale również do zwiększenia ruchu na stronie internetowej, a w konsekwencji – do zwiększenia sprzedaży.

Powróćmy zatem do pierwszego pytania: Czy warto publikować filmy? Zdecydowanie tak!

Początek przygody z video marketingiem – od pomysłu do briefu

Jeśli myślisz o filmie reklamowym, na samym początku musisz zadać sobie pytanie: jaki jest cel Twoich działań. Jeśli chcesz np. powiadomić swoich odbiorców o nowym produkcie i zachęcić ich do odwiedzenia strony, możesz stworzyć film typowo sprzedażowy, który będzie wyświetlany np. na Instastory. Jeśli chcesz nawiązać bliższą więź ze swoją społecznością i odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania,  możesz np. stworzyć wydarzenie i zaprosić swoich odbiorców do udziału w transmisji live, która odbędzie się na Facebooku i Instagramie.

Zacznij pracę nad filmem od określenia jego celu. Od tego właśnie zależy temat filmu, jego czas trwania czy format. Zupełnie inaczej będzie wyglądał 10-sekundowy film animowany na Instastory w formacie 9:16 (wyświetlający się w pionie na całym ekranie telefonu), a inaczej 30-minutowy wywiad/Q&A dotyczący najnowszej serii produktów, który zostanie opublikowany na YouTubie.

Powinieneś zastanowić się:

 • co chcesz osiągnąć i co tak naprawdę chcesz powiedzieć przez ten film
 • jaką informację ma zdobyć widz – czego ma się dowiedzieć
 • jaki ma być wydźwięk tego filmu – jakie emocje chcesz wzbudzić u odbiorcy

Dobry film, to przede wszystkim taki, który wzbudza emocje – bawi, wzrusza, zaskakuje lub inspiruje – czyli zostawia odbiorcę z jakąś refleksją i daje mu konkretną wartość. Jak wywołać takie emocje? Przede wszystkim musisz wiedzieć, czyje emocje chcesz pobudzić, a więc kto należy do Twojej  grupy docelowej.

Te pytania mogą wydawać się banalne, jednak często można spotkać się z sytuacją, w której zarówno klienci, jaki i marketerzy zapominają o tych prostych, a jednak najważniejszych kwestiach.

Zanim zabierzesz się za jakiekolwiek działanie (nie tylko produkcję filmu), pomyśl: co chcesz zrobić, co zamierzasz dzięki temu osiągnąć, do kogo się kierujesz i dopiero wtedy zacznij się zastanawiać: JAK TO ZROBIĆ?

Wśród osób pracujących w branży filmowej dobrze znane jest powiedzenie: “Papier jest cierpliwy i wszystko przyjmie”. Tworząc pomysł na film, a później scenariusz, musisz dobrze przemyśleć każdy jego element. Zastanów się, co dana scena wnosi do historii, jak zrealizować dane ujęcie, jakie kolory powinny dominować w filmie i dlaczego. Na tym etapie (na papierze) możesz testować różne warianty, zmieniać kolejność scen czy dodawać kolejne lokacje – wybierz najlepsze możliwe rozwiązania.

Przyłóż się do tego etapu. Zmiany w scenariuszu można nanieść stosunkowo szybko i łatwo – później będzie to znacznie trudniejsze. Brak odpowiedniego przygotowania i spontaniczność na planie filmowym mogą spowodować, że dostarczysz montażyście materiały, które nie będą łączyć się w logiczną całość. Pamiętaj, że nie wszystko da się “naprawić w postprodukcji”. Wszystkie kluczowe decyzje muszą zapaść jeszcze na etapie tworzenia scenariusza. Twój pomysł powinien najpierw znaleźć się na papierze (lub w dokumencie tekstowym na komputerze) – dopiero później możesz planować kolejne etapy produkcji.

Tworzenie kosztorysu – Ile kosztuje film reklamowy?

To mniej więcej tak, jakbyśmy zapytali: ile kosztuje wybudowanie domu?
Możemy przecież zbudować domek letniskowy na działce na Mazurach, który będzie miał 40 m2, ale możemy też polecieć do Los Angeles i wybudować tam 4-piętrową willę z polem golfowym.
Podobnie jest z filmem. Zastanów się dokładnie, jaki to ma być film. Wycenę filmu można przygotować dopiero wtedy, gdy mamy już zatwierdzony scenariusz.

Jakie informacje są potrzebne do sporządzenia kosztorysu?

 • Gdzie będą realizowane zdjęcia? – planujesz stworzyć film dokumentalny o swojej firmie, do której możesz wejść z kamerą za darmo, czy zamierzasz na przykład nagrać film, którego akcja będzie toczyła się m.in. w centrum dużego miasta i w szklanym biurowcu? Wszystkie te miejsca należy nie tylko znaleźć, ale również pozyskać zgodę na realizację zdjęć, co wiąże się również z dodatkowymi kosztami.
 • W ilu lokacjach będą realizowane zdjęcia? – będzie to film zrealizowany w jednej przestrzeni, czy np. każde ujęcie będzie realizowane w innym mieście? Pamiętaj, że należy zadbać o bezpieczny transport całej ekipy filmowej i sprzętu z miejsca A do miejsca B.
 • Ile osób wystąpi w filmie – czy będzie to kameralna scena, w której wystąpi jedna osoba, czy chcesz, aby w filmie znalazła się scena, realizowana na stadionie żużlowym pełnym kibiców? Zastanów się, ile osób potrzebujesz do realizacji poszczególnych scen i kto dokładnie ma wystąpić w Twoim filmie. Może zaangażujesz do filmu wyłącznie swoich pracowników, a może zaprosisz do udziału w filmie znanego aktora. Takie decyzje również mają ogromny wpływ na wycenę.
 • Muzyka – może nie będzie potrzebna wcale, może w filmie zostanie wykorzystany darmowy utwór z bazy dostępnej w internecie (jedną z nich znajdziesz na YouTubie), a może zamarzy Ci się przebój The Beatles czy Krzysztofa Krawczyka. To również “drobny szczegół”, który ma znaczenie podczas sporządzania kosztorysu.

Oczywiście to jedynie kilka elementów, na które zwraca się uwagę przy tworzeniu scenariusza i wycenie produkcji filmu. Tak naprawdę wszystko to, co widz ma usłyszeć i zobaczyć na ekranie, musi znaleźć się w scenariuszu, zostać zaplanowane odpowiednio wcześniej i być uwzględnione w kosztorysie.

Wyprodukowanie filmu wymaga zazwyczaj dużo pracy, czasu i zaangażowania – jest to bowiem bardzo złożony proces. Pamiętaj, aby skupić się na określeniu celu swoich działań i grupy docelowej. Zanim zdecydujesz się wkroczyć na plan filmowy, upewnij się, że scenariusz został dopięty na ostatni guzik oraz że wszelkie szczegóły produkcji zostały odpowiednio zaplanowane. Jeśli potrzebujesz pomocy w stworzeniu video contentu, zgłoś się do nas. Chętnie pomożemy Ci w tym procesie – od pomysłu, przez realizację, aż po dystrybucję i promocję Twojego filmu.