Google AdRank – czyli jak podnieść pozycję reklamy w Google

Google AdRank – czyli jak podnieść pozycję reklamy w Google

W epoce cyfrowej Google Ads stało się niezbędnym narzędziem dla firm, które chcą poszerzyć swoją obecność w Internecie i dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Jednak sukces kampanii Google Ads zależy w dużej mierze od tego, gdzie nasze reklamy pojawiają się w wynikach wyszukiwania. Zrozumienie, co decyduje o pozycji reklamy Google Ads i wdrożenie dobrych praktyk zwiększających tę pozycję, jest kluczowe dla osiągnięcia celów reklamowych. W tym artykule omówimy kluczowe czynniki wpływające na pozycję reklamy, ranking reklamy i przedstawimy skuteczne strategie zwiększania widoczności reklamy.

System aukcyjny w Google Ads

Każda reklama wyświetlająca się na stronach wyników wyszukiwania i w sieci reklamowej Google rywalizuje o możliwość i kolejność wyświetlania na podstawie systemu aukcyjnego. Aukcja Google Ads to wysoce dynamiczny i zautomatyzowany system, działający w oparciu o wieloaspektowy algorytm, którego wynikiem jest ranking reklamy. Ostatecznie reklama z najwyższym rankingiem reklamy zajmuje pierwsze miejsce. Ten konkurencyjny i stale rozwijający się proces zapewnia, że użytkownicy napotykają najbardziej trafne reklamy wysokiej jakości, a jednocześnie umożliwia reklamodawcom skuteczne nawiązywanie kontaktu z pożądanymi odbiorcami.

Zrozumienie rankingu reklamy (AdRank)

Google Ads wykorzystuje złożony algorytm do określenia pozycji reklamy w wynikach wyszukiwania. Głównym czynnikiem wpływającym na pozycję reklamy jest Ranking Reklamy obliczany przy użyciu ogólnie przyjętego, uproszczonego wzoru, który uwzględnia dwa główne czynniki: maksymalny koszt kliknięcia (CPC) i Wynik Jakości.

AdRank = Maksymalny CPC × Wynik Jakości

Jednak na całościowy Ranking reklamy ma wpływ aż 6 czynników:

 1. Maksymalny CPC (koszt kliknięcia) – Im wyższy maksymalny CPC, tym więcej jesteśmy skłonni zapłacić za każde kliknięcie, co może potencjalnie zwiększyć widoczność naszej reklamy. Ustawiamy tę wartość podczas tworzenia kampanii reklamowej lub zarządzania nią. Należy pamiętać, że nie zawsze naliczana jest maksymalna stawka za kliknięcie. Rzeczywisty koszt kliknięcia (CPC) w Google Ads może być niższy i zależy od konkurencji oraz stawki reklamodawcy, który konkuruje z nami w aukcji.
 1. Wynik Jakości – to kluczowy wskaźnik w Google Ads, który bezpośrednio wpływa na skuteczność i koszt naszych kampanii reklamowych. Zasadniczo jest to miara jakości i trafności reklam i stron docelowych w odniesieniu do słów kluczowych, na które kierujemy reklamy. Na wynik jakości składają się:
  • Przewidywany współczynnik klikalności (CTR): szacowana wartość, że użytkownik kliknie reklamę po wyświetleniu.
  • Trafność reklamy: określa czy treść reklamy odpowiada wyszukiwaniu użytkownika.
  • Jakość strony docelowej: ocena czy treść reklamy i słowo kluczowe odpowiada stronie docelowej oraz czy strona jest zoptymalizowana.

Wyższy Wynik Jakości nie tylko zapewnia lepszą pozycję i widoczność reklam, ale może też prowadzić do niższych kosztów reklamy.

 1. Progi rankingu reklamy – odnoszą się do minimalnych progów jakości wymaganych, aby reklama mogła pojawić się na określonej pozycji w wynikach wyszukiwania. Google ustala te progi, aby zachować jakość i trafność reklam. Jeśli reklama spadnie poniżej progu rankingu reklamy dla określonej pozycji, nie zostanie tam wyświetlona, nawet jeśli reklamodawca jest skłonny zapłacić wysoki CPC. System ten zachęca reklamodawców do skupienia się na tworzeniu wysokiej jakości, trafnych reklam, które przynoszą wartość użytkownikom, zamiast polegać wyłącznie na wysokości stawek w celu zapewnienia najwyższych pozycji. Progi rankingu reklamy odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu, że użytkownicy zobaczą reklamy, które są nie tylko płatne, ale także naprawdę wartościowe i zgodne z ich zamiarami wyszukiwania.
 1. Konkurencyjność aukcji – Jeśli dwie lub więcej reklam konkurują o tę samą pozycję (mają zbliżony ranking reklam), każda z nich ma równą szansę na jej uzyskanie. Jednakże, kiedy różnica między rankingiem reklam staje się bardziej zauważalna, to reklama z wyższą oceną jakości będzie dominować w aukcji. Warto zaznaczyć, że wraz z tym może wzrosnąć CPC.
 1. Kontekst wyszukiwania przeprowadzanego przez danego użytkownika – w aukcji reklam bardzo ważny jest kontekst. Algorytm Google ocenia, jak bardzo reklama jest zgodna z zamiarem wyszukiwania użytkownika, co obejmuje takie czynniki jak wyszukiwane słowa, lokalizację użytkownika, rodzaj użytego urządzenia, godzinę wyszukiwania, charakter wyszukiwanych słów, pozostałe reklamy i wyniki wyszukiwania wyświetlane na stronie oraz inne atrybuty użytkownika.
 1. Spodziewany wpływ innych formatów i komponentów reklamy – tworząc reklamę w Google Ads mamy możliwość dodawania różnych dodatkowych komponentów reklamy np.: numer telefonu lub lokalizację, oraz wybór różnych formatów reklam. Google Ads bierze to pod uwagę i podczas obliczania rankingu reklamy sprawdza czy mają one wpływ na skuteczność naszej reklamy.

Ranking Reklamy pomaga Google zdecydować, które reklamy wyświetlać i w jakiej kolejności. Chociaż wyższa stawka może poprawić pozycję reklamy, nie jest to jedyny czynnik, który ma znaczenie. Google ceni wygodę użytkownika, dlatego nagradza reklamy, które są trafne i zapewniają dobrą jakość strony docelowej.

Zwiększanie pozycji reklamy: dobre praktyki

Osiągnięcie wyższego Rankingu Reklamy w Google Ads może znacząco wpłynąć na widoczność i sukces naszych kampanii. Aby poprawić pozycję reklamy, konieczne jest zrozumienie algorytmu Google AdRank i wdrożenie skutecznych strategii. Naszą reklamę możemy udoskonalić na kilka sposobów. 

 1. Optymalizacja Wyniku Jakości 

Wynik Jakości odgrywa kluczową rolę w określaniu pozycji reklamy – ocenia reklamy i strony docelowe pod względem ich jakości oraz trafności. Aby zoptymalizować Wynik Jakości musimy zwrócić uwagę na: 

 • Trafność słowa kluczowego: Wybrane słowa kluczowe powinny być ściśle powiązane z treścią reklamy i stroną docelową. Warto unikać używania zbyt ogólnych słów kluczowych, które mogą generować puste kliknięcia. 
 • Przekonujący tekst reklamy: Angażujący tekst reklamy odpowiadający wyszukiwaniom użytkownika zwiększa wynik jakości. Warto pamiętać o wyraźnym wezwaniu do działania i spójności tekstu z nagłówkiem.
 • Jakość strony docelowej: Bardzo ważne jest zadbanie o przyjazne dla użytkownika strony docelowe, które szybko się ładują, dostarczają istotnych informacji zgodnych z treścią reklamy i są dostosowane do urządzeń mobilnych. 
 1. Strategiczny wybór słów kluczowych 

Wybór właściwych słów kluczowych ma duże znaczenie dla poprawy pozycji reklamy. Warto skupić się na: 

 • Badanie słów kluczowych: Warto przeprowadzić dokładne badanie słów kluczowych, aby zidentyfikować słowa kluczowe o wysokiej skuteczności, charakteryzujące się dużą liczbą wyszukiwań i niską konkurencją. Warto skorzystać z takich narzędzi jak Planer słów kluczowych Google, aby uzyskać szczegółowe informacje.
 • Wykluczające słowa kluczowe: przydatne jest stosowanie wykluczających słów kluczowych, aby odfiltrować nieistotny ruch na stronę. Dzięki temu nasze reklamy nie będą wyświetlane w wynikach wyszukiwania niezwiązanych z naszą ofertą.
 1. Regularny monitoring i optymalizacja 

Ciągłe monitorowanie i optymalizacja są niezbędne do utrzymania i poprawy pozycji reklamy. Dobrymi praktykami są: 

 • Korekty oparte na danych: warto regularnie przeglądać dane dotyczące skuteczności kampanii. Powinniśmy stale dostosowywać stawki, budżety i kierowanie na podstawie tego, co działa najlepiej.
 • Testowanie A/B: przydatne są eksperymenty z różnymi komponentami reklam, takimi jak nagłówki, tekst reklamy i elementy wizualne, aby określić, co najbardziej przemawia do odbiorców. Można do tego skorzystać z testów A/B, aby udoskonalić strategię reklamową.

Podsumowanie – Google AdRank

Podsumowując, poprawa Rankingu Reklamy w Google Ads wymaga wieloaspektowego podejścia, które obejmuje zarządzanie stawkami, optymalizację słów kluczowych i ciągły monitoring rynku. Wdrażając te praktyki i stale optymalizując nasze kampanie, możemy poprawić widoczność reklamy, przyciągnąć bardziej ukierunkowany ruch do swojej witryny i przede wszystkim zapewnić sobie lepszą pozycję w rankingach reklam. Należy pamiętać, że osiągnięcie najwyższej pozycji reklamy może wymagać czasu i ciągłej uwagi, ale korzyści w postaci zwiększonej widoczności i konwersji są warte inwestycji.