Sztuczna inteligencja jest coraz bardziej widoczna w naszym codziennym życiu, wpływając tym samym na różne sektory gospodarki. Jej dynamiczny rozwój sprawia, że zastosowania AI stają się coraz bardziej powszechne i zróżnicowane. Przyjrzymy się zatem, dlaczego korzystanie ze sztucznej inteligencji stało się tak popularne, a także jakie są jej główne zalety, w jakich branżach najczęściej się z niej korzysta.
Dlaczego sztuczna inteligencja stała się tak popularna?
Wzrost popularności sztucznej inteligencji można przypisać kilku czynnikom. Po pierwsze, postęp technologiczny w dziedzinie mocy obliczeniowej i wydajności procesorów umożliwił rozwój zaawansowanych inteligentnych algorytmów. Po drugie, również przedsiębiorstwa dostrzegły, że zastosowanie AI pomaga w optymalizacji procesów biznesowych, redukcji kosztów oraz zwiększeniu konkurencyjności na rynku. Mamy także rosnącą świadomość społeczną na temat możliwości technologicznych i chęć dalszego rozwoju, co ma przełożyć się na ułatwienie nam życia codziennego w różnych sektorach.
Zalety sztucznej inteligencji
Sztuczna inteligencja oferuje szereg korzyści wielu przedsiębiorstwom. Najważniejsze zalety AI to przede wszystkim:
- Automatyzacja procesów i zwiększenie wydajności – AI pozwala na zautomatyzowanie rutynowych i powtarzalnych zadań, które są monotonne dla pracowników. Prowadzi to przede wszystkim do zwiększenia efektywności i oszczędności czasu.
- Analiza dużych zbiorów danych – algorytmy w przeciwieństwie do ludzi o wiele lepiej radzą sobie z przetwarzaniem i analizowaniem ogromnej ilości danych w krótkim czasie. Jest to duże wsparcie przy podejmowaniu decyzji biznesowych.
- Personalizacja usług pod kątem klienta – sztuczna inteligencja umożliwia firmom dostosowanie produktów i usług do indywidualnych potrzeb klientów.
- Wykrywanie wzorców i anomalii – inteligentny algorytm potrafi identyfikować ukryte wzorce w zbiorze danych oraz wykryć pojawiające się w nich nieprawidłowości, co jest szczególnie przydatne w dziedzinach związanych z medycyną, czy bezpieczeństwem.
Sztuczna inteligencja – przykłady zastosowania
Sztuczna inteligencja znalazła zastosowanie w wielu sektorach gospodarki. Jest jednak kilka kluczowych branż, w których odgrywa kluczową rolę. Gdzie zatem najczęściej wykorzystuje się jej możliwości technologiczne?
Medycyna
Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie obejmuje m.in. diagnostykę obrazową, analizę danych pacjentów oraz opracowywanie spersonalizowanych planów leczenia pod kątem konkretnego przypadku chorobowego. W ten sposób możemy np. szybko wykryć u pacjenta zmiany nowotworowe na podstawie obrazów radiologicznych przeanalizowanych przez AI.
Finanse
W sektorze finansowym AI używane jest np. przy ocenie ryzyka inwestycyjnego, wykrywaniu oszustw finansowych, czy zarządzaniu finansami w firmie. Algorytmy świetnie sprawdzają się również jeśli chodzi o przewidywanie trendów rynkowych.
Handel
Sztuczna inteligencja może pomóc również handlowcom m.in. w analizie preferencji klientów, optymalizacji łańcucha dostaw, a także personalizacji kampanii marketingowych prowadzonych dla sklepu. Popularnym zastosowaniem w e-commerce jest np. rekomendowanie użytkownikowi produktów na podstawie jego wcześniejszych zakupów w Internecie.
Transport i logistyka
W tej gałęzi AI efektywnie wspiera spedytorów w zarządzaniu flotą. Pomaga firmom transportowym również planować wydajne trasy, a dzięki temu zoptymalizować koszty związane z tankowaniem samochodów. Przyszłością transportu z pewnością będą również autonomiczne pojazdy.
Edukacja
Sztuczna inteligencja może być użyta do tworzenia spersonalizowanych programów nauczania, czy analizowania postępów uczniów. Jej możliwości zatem są idealne dla twórców platform e-learningowych, gdyż pomagają dostosowywać materiały do potrzeb użytkowników.
Produkcja
Zastosowanie sztucznej inteligencji w produkcji może objawiać się na wielu jej etapach np. monitorowaniu jakości, czy utrzymaniu ruchu na produkcji. Ponadto roboty przemysłowe wykorzystujące AI mogą pracować non stop i potrafią adaptować się do zmieniających się warunków na linii produkcyjnej.
Rolnictwo
Może wydawać się, że to dość nietypowe zastosowani. Rolnicy mogą w ten sposób lepiej monitorować uprawy, prognozować plony, czy zarządzać zasobami. Drony wyposażone w AI mogą analizować stan upraw na polach i dostarczać precyzyjnych danych rolnikom.
Energetyka
W sektorze energetycznym z kolei AI pomaga w prognozowaniu zużycia energii, optymalizacji pracy sieci, a nawet zarządzaniu OZE. Inteligentne liczniki wykorzystujące AI do analizy zużycia energii w gospodarstwach domowych pomagają optymalizować koszty.
Marketing i reklama
Ostatnio AI stało się popularne również wśród marketingowców, gdyż wspiera ich w wielu takich jak:
- analiza zachowań konsumentów,
- analizę rynków i konkurencji,
- personalizację kampanii reklamowych.
Chatboty z kolei wspierają obsługę klienta, odpowiadając na najczęściej pojawiające się pytania i rozwiązując problemy sprawnie bez potrzeby łączenia z konsultantem.
Bezpieczeństwo
Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do monitorowania systemów powiązanych z bezpieczeństwem, a także wykrywania pojawiających się zagrożeń oraz analizowania różnych incydentów. Systemy AI potrafią identyfikować podejrzane aktywności i reagować na potencjalne ataki w czasie rzeczywistym.
Sztuczna inteligencja w życiu codziennym
Również zastosowanie sztucznej inteligencji w życiu codziennym staje się coraz bardziej powszechne. Oto kilka najpopularniejszych przykładów:
- Asystenci głosowi – Rozwiązania takie jak Amazon Alexa, Asystent Google, czy Apple Siri wykorzystują algorytmy AI do rozpoznawania naszej mowy i odpowiadania na różne zapytania, ułatwiając przy tym wykonywanie codziennych zadań.
- Rekomendacje w serwisach streamingowych – Znane platformy streamingowe, w których możemy znaleźć nasze ulubione seriale i filmy korzystają z inteligentnych algorytmów, które analizują nasze preferencje filmowe oraz proponują treści dopasowane do naszych upodobań.
- Inteligentne domy – Systemy Smart Home wykorzystujące AI pozwalają np. na indywidualne ustawienia oświetlenia, ogrzewania czy systemów bezpieczeństwa w naszym domu. Przede wszystkim dostosowują się one do naszych preferencji, a także oszczędzając przy tym energię. Inteligentne zamki i kamery monitoringu również wykorzystują AI do identyfikacji twarzy oraz analizy potencjalnych zagrożeń.
- Tłumaczenia językowe – Translatory używane przez nas w Internecie również wykorzystują sztuczną inteligencję, biorąc pod uwagę specyfikę danego języka oraz różnice w znaczeniach, idiomy itd.
- Aplikacje zdrowotne – Wiele aplikacji fitness, które możemy zainstalować na naszym smartfonie, korzysta z AI do m.in. monitorowania codziennej aktywności fizycznej, analizowania parametrów zdrowotnych, czy sugerowania planów treningowych i diet z uwzględnieniem naszych preferencji jedzeniowych, czy problemów zdrowotnych. Mogą one łączyć się z urządzeniami takimi jak smartwatch, czy smartband.
- Systemy nawigacyjne GPS – nawigacja oparta na AI analizuje dane w czasie rzeczywistym, sugerując nam najkrótsze trasy albo najbardziej ekonomiczne pod kątem zużycia paliwa oraz informując o aktualnych utrudnieniach na drodze, czy korku ulicznym.
Czy sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje cały świat?
Nie ulega wątpliwości, że sztuczna inteligencja odgrywa coraz większą rolę w różnych aspektach naszego życia. Jej zastosowanie obejmuje zarówno zaawansowane sektory, jak medycyna czy finanse, jak i codzienne obszary życia. Zalet sztucznej inteligencji jest naprawdę wiele. Jej rozwój jest nieodłączną częścią postępu i naszej przyszłości, a w zasadzie można już powiedzieć, teraźniejszości.
Jednak ten dynamiczny rozwój technologii to nie tylko szansa, ale również wyzwania i zagrożenia. Już na ten moment wiele państw wypowiada się na temat tego, że potrzebne będą odpowiednie regulacje, kontrolujące używanie, a także monitorowanie rozwoju AI. Głównie aby zapewnić jej odpowiedzialne oraz zrównoważone wykorzystanie. Przyszłość AI w dużej mierze zależy więc od tego, jak będziemy nią zarządzać i korzystać z niej jako użytkownicy.
Paweł Maciejewski
Specjalista ds. pozycjonowania