Wpływ hostingu na SEO

Wpływ hostingu na SEO

Efekty SEO w dużej mierze zależą od działań prowadzonych przez specjalistów w trakcie procesu pozycjonowania. Dobrze zoptymalizowany content, nagłówki, czy meta tagi oraz atrakcyjne linki zewnętrzne to oczywiście dobra droga do osiągnięcia sukcesu, czasem jednak potencjał może blokować coś, na co pozycjonerzy nie mają wpływu. Jedną z tych rzeczy jest hosting, na którym osadzona jest strona internetowa. Jaki ma on wpływ na SEO?

Czym jest hosting strony internetowej?

Hostingiem nazywamy usługę, która za pomocą serwera pozwala nam udostępniać pliki w Internecie. Najczęściej na serwerach przechowuje się właśnie strony internetowe (czy sklepy internetowe), a także skrzynki e-mail.

Parametry oraz możliwości wykorzystania serwera tj. przestrzeń dyskowa, prędkość itd. są zróżnicowane w zależności od ofert firm hostingowych. Celem edycji plików strony, czy dodania nowych można połączyć się z serwerem za pomocą tzw. klienta FTP jak chociażby FileZilla.

Jakie są rodzaje hostingów?

Jest kilka podstawowych opcji wyboru hostingu. Jest to:

  • hosting darmowy – jak sama nazwa wskazuje, jest to hosting, za który nie musimy uiszczać opłaty, jednak jak można się domyślać, nie jest to najkorzystniejszy wybór. Darmowe rozwiązanie pozostawia niestety wiele do życzenia jeśli chodzi o bezpieczeństwo i prędkość działania serwera, dodatkowo wszystko zwieńczają pojawiające się reklamy. Polecany raczej studentom na lekcjach informatyki i innym, którzy chcą przetestować działanie strony, niżeli właścicielom firm;
  • hosting współdzielony – najczęściej wybierany przez Polaków rodzaj hostingu. Jest to płatna opcja, jednak korzystna finansowo. Jak sugeruje nazwa, jest to serwer współdzielony z innymi, każdy z użytkowników ma wydzielone miejsce na przechowywanie swoich zasobów. Jako że pamięć RAM, czy wydajność procesora jest tu współdzielona przez wszystkich użytkowników serwera, może to spowalniać działanie strony. Dodatkowo może to nie być zbyt bezpieczne rozwiązanie, dlatego też właściciele dużych stron zwłaszcza e-commerce powinni z tego pomysłu zrezygnować. Hosting polecany jest raczej blogerom lub właścicielom małych stron wizytówkowych;
  • hosting dedykowany – w tym przypadku właściciel strony nie musi mieć hostingowych “współlokatorów”, gdyż ma cały serwer do swojej dyspozycji. Dzięki temu strona internetowa osadzona na tym hostingu działa szybciej, sprawniej, a przede wszystkim jest mniej narażona na wszelakie cyberniebezpieczeństwa. Opcja też daje większe poczucie kontroli nad wszystkimi zasobami i funkcjami serwera. Niestety są to już koszty wielokrotnie wyższe od rozwiązania ze współdzieleniem;
  • hosting VPS (Virtual Private Server) – jest to znowu swojego rodzaju hosting współdzielony, lecz działający już nieco inaczej niż poprzednio wymieniony. Jest to serwer wiruatlny i dlatego też funkcjonalność strony nie zależy od innych witryn. Każdy ma wydzielone miejsce, określoną ilość pamięci RAM i wydajności procesoram co sprawia, że taki serwer jest nie tylko bezpieczniejszy niż zwykły współdzielony, ale również i szybszy;
  • hosting w chmurze (cloud server) – rozwiązania chmurowe to jedne z najbardziej innowacyjnych i bezpiecznych w IT. Tak też również jest w przypadku hostingu w chmurze. Klient otrzymuje miejsce nie na serwerze, lecz w chmurze. Cloud server składa się z kilku serwerów fizycznych, jak i wirutalnych, dlatego w przypadku awarii jednego z serwerów strona nadal działa. Są tylko dwa minusy – wysokie koszty utrzymania oraz umiejętnośći zarządzania takim hostingiem.

Czy hosting ma wpływ na SEO?

Podczas przeprowadzonego przez specjalistę audytu może okazać się, że hosting pozycjonowanej strony internetowej może okazać się niewystarczający do osiągnięcia niektórych celów. Na szczęście nie jest to sytuacja bez wyjścia i nawet w przypadku słabo działającego serwera wciąż mamy szansę na zmianę i migrację naszej strony na nowy. Istnieje kilka aspektów, na które warto zwrócić szczególnie w kontekście hostingu, które mają znaczący wpływ na efekty pozycjonowania strony internetowej.

Prędkość ładowania strony

Idealny hosting SEO powinien dbać o dobrą prędkość nie tylko przesyłu zasobów, ale również ich ładowania. Wyszukiwarka Google jak wiemy już od lat, stawia na dobrze działające i szybko ładujące się strony internetowe. Oczywiście wiele zależy od naszych działań w tym kierunku jak optymalizacja grafik, czy skryptów w obrębie strony, to jednak warto zaznaczyć jak dużą rolę odgrywa w tym serwer. 

Małe witryny internetowe mają o wiele łatwiejsze zadanie, niżeli rozbudowane serwisy, z tego powodu, że zasobów, czyli plików takiej strony jest na tyle mało, że nie potrzebują najszybszego serwera. Z powodzeniem właściciele stron o charakterze wizytówki firmowej mogą skorzystać z tańszych opcji, takich jak serwer współdzielony. Jednak w przypadku sklepów internetowych zaleca się wybranie nieco innego rozwiązania jak np. serwer dedykowany, czy VPS.

Bezpieczeństwo działania strony

W dzisiejszych czasach ogromną uwagę skupiamy na kwestiach bezpieczeństwa w sieci. Nic w tym dziwnego w końcu cyberataki mogą nieść dla właściciela strony, jak i również użytkowników katastrofalne konsekwencje. Właśnie z tego powodu strona internetowa, którą przechowujemy na serwerze, musi być bezpieczna. Warto też wspomnieć, że jeśli pozycjonujemy taką stronę, a jest ona narażona na częste ataki hakerów i występują przerwy w jej działaniu to możemy efekty SEO utracić szybciej i łatwiej niż je zdobyliśmy.

Bezawaryjne działanie serwera 

Przerwy w działaniu strony internetowej mogą powodować nie tylko ataki hakerów, lecz również awarie serwerów. Ważne jest, by przed wyborem hostingu zapoznać się z i ich opiniami w Internecie. Niektóre firmy hostingowe, które stawiają na ilość obsługiwanych klientów, a nie jakość mogą mieć częstsze problemy jeśli chodzi o dostępność świadczonej usługi. 

Jednak awaria każdemu może się zdarzyć, w końcu jest to tylko maszyna… Ważne jest również sprawdzenie, jak szybko reaguje support techniczny w przypadku takich usterek. Czy firma działa na tyle sprawnie, by móc szybko przywrócić działanie hostingu? Czy oferuje również cykliczne wykonywanie automatycznych backupów, z których można skorzystać w przypadku niespodziewanych sytuacji? Musimy pamiętać, że każdy dzień przerwy w dostępności strony może przyczynić się do spadków widoczności w wynikach organicznych wyszukiwarki. 

Podsumowując, jeśli chcemy, by nasza strona działała sprawnie i pozycjonowała się na wysokich w pozycjach w Google, musimy zadbać również o kwestię samego serwera. Dobry hosting SEO powinien stawiać na bezawaryjność, sprawny support techniczny, szybką prędkość ładowania i bezpieczeństwo w sieci.

Paweł Maciejewski
Specjalista ds. SEO